sobota, 28 maja 2016

Mleko roślinne

     Zbliża się sesja, zaliczenia już trwają, a co za tym idzie, mam znowu mało czasu, żeby coś wrzucić, mój brat ma milion pomysłów na minutę i niestety, tylko niektóre z nich wprowadza w życie (szkoda, że nie te związane z blogiem). Ostatnio szukam w sieci przepisów na mleko roślinne, które ma super smak i nadaje się nie tylko do deserów, ale również do kawy i każdego innego dania, do którego wcześniej używaliśmy mleka pochodzenia odzwierzęcego :)
     Mleko roślinne, oprócz walorów smakowych, zapewnia nam również możliwość stosowania go, w przypadku, kiedy cierpimy na nietolerancję laktozy oraz deklarujemy bycie wegetarianami, a nawet weganami ( o ile się nie mylę :P). Każde mleko, w zależności od tego, z czego go ,,wyprodukujemy", posiada indywidualne wartości odżywcze :) Dodatkowo, jeśli przyrządzimy mleko roślinne sami, otrzymamy pełniejsze walory smakowe. Żeby jednak nie było aż tak kolorowo, są też minusy. Jedynym z nich jest brak witaminy B12, dodatkowo mleko sojowe może negatywnie wpływać na organizm młodych kobiet i mężczyzn. Ja, na szczęście, eksperymentuję z mlekiem roślinnym tylko dla cudownego smaku *.* Resztę witamin dostarczam w mleku zwierzęcym (niestety mleka prosto od krowy nawet nie mam ochoty powąchać, dlatego muszę zadowolić się tym, które znajdę w sklepie, a co za tym idzie, tym które jest pełne chemii), warzywach, owocach i oczywiście sztucznych witaminach z apteki :) Dość już rozpisywania się, przejdźmy do przepisów :)

Mleko migdałowe

Składniki:
-szklanka migdałów (wcześniej można je obrać ze skórki lub użyć po prostu płatków migdałowych)
-łyżka miodu
-4 szklanki wody

Migdały powinny się moczyć przez min. 8h (najprościej zalać je wodą z kranu). Następnie należy je odcedzić. Gotowe migdały wrzucamy do blendera i zalewamy szklanką wody. Kiedy będziemy widzieli, że całość jest w miarę jednolitą papką, możemy dodać resztę wody i dokładnie zblendować. Nadszedł czas, na odcedzenie naszego mleka, a do tego bardzo przyda się pielucha tetrowa, gdyż przez sitko, do naszego mleka, mogą przedostać się kawałki migdałów :) Dodać miód do smaku. Tak przygotowane mleko może stać w lodówce ok.48h, dlatego na początek polecam przygotować porcję z połowy składników :) Papkę, która zostanie można wykorzystać jako farsz, albo dodatek do deserów np. ciast, naleśników.

W ten sam sposób można przygotować mleko z orzechów włoskich, laskowych oraz orzechów nerkowca :)


Mleko kokosowe

Błyskawiczne do przygotowania :)

Składniki:
- 2 szklanki wody
-szklanka wiórków kokosowych

Wodę zagotować. Połową zalać wiórki i zostawić na ok 2h. Następnie zlać wszystko do blendera, dodać resztę wody i zblendować. Całość dokładnie odcisnąć (i znowu przyda się pielucha :) ). Mleko można przechowywać w lodówce max 2 dni. Dobrze jest też powtórzyć proces blendowania, dzięki temu uzyskamy bardziej intensywny smak :)


Mleko ryżowe

Składniki:
-ugotowany ( a nawet rozgotowany) ryż biały lub brązowy ( co kto woli :) )
-4 szklanki wody

Ryż zalać zagotowaną wodą. Zblendować na gładką masę. Całość przecedzić (ponownie przyda się pielucha ^^). Smak tego mleka jakoś nie przypadł mi do gustu i dodałam cukru waniliowego :) Czytałam gdzieś, że można dodać też banana, jabłko albo truskawki, także wolna ręka, co kto lubi :)

Delektujcie się :D 





poniedziałek, 2 maja 2016

Świat oszalał...czym jest superfood?

     Już od dłuższego czasu panuje szał na superfood. Co to jest superfood i z czym to się je, napiszę dziś w krótkim poście :)
     Lista produktów, do których zaliczamy superfood jest naprawdę superdługa. Są to produkty, które mają uchronić nas przed chorobami takimi jak cukrzyca, nadciśnienie, a nawet...nowotwór. Żywność ta zawiera w sobie składniki, które są drogocenne dla naszego organizmu. Na miano takiego produktu mogą zasłużyć jedynie te, które są naturalne i nieprzetworzone. Zaliczyć można do nich również taką żywność, która jest funkcjonalna tzn. sztucznie wzbogacana w takie składniki jak np. wapń. Chodzi jedynie o to, żeby skład był jak najbardziej naturalny. Po co nam w ogóle superfood? Otóż żyjemy w dobie, kiedy świat jest w ciągłym biegu i opychamy się sztucznymi, przetworzonymi produktami. Dieta, którą stosujemy na co dzień przyczynia się do takich chorób jak miażdżyca, cukrzyca, choroby serca i układu krążenia. Superfood są bogate m.in w witaminy, wapń, związki bioaktywne, minerały i antyoksydanty. Zawierają również witaminę D oraz kwasy Omega3. Przykładami superfood są ryby morskie, jarmuż, brokuł, czosnek, jagody goji czy orzechy. 
     Tak naprawdę, na świecie istnieją setki, a pewnie nawet miliony superfood. Jednak jeżeli chcemy być zdrowi, wystarczy sięgać po te najbardziej popularne, stworzyć z nich pyszny jadłospis, dołączyć ćwiczenia, a nasze ciało i organizm na pewno nam za to podziękują :)